A | A | A
Suursaadik Dagfinn SørliSuursaadik Dagfinn Sørli

Suursaadiku tervitus

Viimati uuendatud: 15.09.2014 //

Head sõbrad!

Tere tulemast Norra saatkonna veebilehele!

Norra suursaadikuna on mind võetud Eestis vastu suure sõbralikkuse ja südamlikkusega, mis peegeldab eestlaste ja norralaste lähedasi suhteid nii ametlikul kui inimestevahelisel tasandil.

President Ilvese edukalt kulgenud riigivisiit Norrasse 2. septembril 2014, kus teda võttis vastu kogu Norra kuninglik perekond ning kus ta pidas põhjaliku ja mõtlemapaneva kõne Euroopast 25 aastat peale Berliini müüri langemist, pakkus suurepärase sissejuhatuse minu lähetusele Norra suursaadikuna Eestis.

Tema Majesteet kuningas Harald V kinnitas riigivisiidi käigus, et eestlastel on Norras ustavad sõbrad. Seda kinnitavad nii meie lähedased partnerlussuhted liitlastena NATOs ja kindlate demokraatlike väärtuste kaitsjatena kui ka meie kaubandus- ja ärisuhted.

Eesti-Norra äriseminar Oslos 3. septembril, kus 60-liikmeline Eesti delegatsioon kohtus norra ärijuhtidega, peegeldab samuti seda suurt huvi, mida meie äriringkonnad tunnevad kaubandus- ja majanduskoostöö tugevdamise vastu. EMP ja Norra toetuste programm «Keskkonnasõbralik tööstuse uuendamine» on aidanud 40 eesti firmal sõlmida uusi partnersidemeid norra firmadega. Nüüd võime enam kui tosinast koostööprojektist oodata uusi tooteid ja teenuseid energia, transpordi, tootmise ja e-tervishoiu valdkondades.

Norra ei ole küll Euroopa Liidu liige, kuid me oleme vägagi osa Euroopast ja Euroopa koostööst. Meil on ühine ajalugu, ühised väärtused ja ühine turg. Euroopa ühisturg pakub äritegemiseks samade reeglite ja eeskirjadega areeni, mis koosneb 31 riigist ja 500 miljonist inimesest.

Euroopa Majanduspiirkonna lepingul – Norra väraval ühisturule – täitub käesoleval aastal 20 aastat. Viimased 10 aastat on see leping olnud raamiks ka EMP ja Norra toetustele – Norra, Islandi ja Liechtensteini rahastatud fondile, mille eesmärgiks on sotsiaalsete ja majanduslike ebavõrdsuste vähendamine Euroopas. Eestis on EMP ja Norra toetused andnud oma panuse Norra-Eesti partnersuhete sõlmimiseks ja tugevdamiseks paljudes valdkondades. Rahastust on saanud projektid mitmetes eri sektorites, sealhulgas keskkonnasõbralikuks innovatsiooniks, laste ja noorte heaoluks ning kodanikuühiskonnaarenguks.

Suur hulk kultuurikoostöö ja –vahetuse projekte – muusikast ja filmist kuni kirjanduse ja spordini – moodustavad veel ühe kihi meie maid, ühiskondi ja inimesi kokku toovas suhetespektris.

Mul on hea meel koos teiega nautida neid kontakte ja arendada neid edasi!

Dagfinn Sørli

Suursaadik


Bookmark and Share